Cechy dobrego szkolenia BHP – poznaj 5 najważniejszych

Większość pracowników nie lubi brać udziału w szkoleniach BHP, uznając to za stratę czasu i śmiertelną nudę. Tymczasem dobrze przeprowadzone szkolenie może być naprawdę interesujące i przede wszystkim przekazać słuchaczom niezbędną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Czym powinno się charakteryzować dobre szkolenie BHP? Poznaj 5 najważniejszych cech.

  1. Odpowiedni prowadzący – instruktor BHP musi się wykazać nie tylko wiedzą, ale też umiejętnością jej przekazywania. To jeden z największych grzechów szkoleń: często prowadzą je osoby, które traktują to niczym odrabianie pańszczyzny i tylko odliczają minuty do zakończenia pracy. Nie na tym to polega. Dobry instruktor jest fundamentem udanego szkolenia – słuchacze szybko zauważają jego zaangażowanie i chociażby z szacunku dla jego wiedzy bardziej skupiają się na przedmiocie szkolenia.
  2. Indywidualny i specjalistyczny charakter szkolenia – polskie realia są niestety takie, że bardzo często organizuje się szkolenia BHP wyłącznie w celach formalnych. Tymczasem wiedza przekazana słuchaczom naprawdę może im uratować zdrowie, a nawet życie. Aby tak było należy organizować szkolenia dedykowane konkretnym stanowiskom pracy. Pewne zasady są oczywiście uniwersalne, jednak szczegółowy plan szkolenia warto ustalić pod kątem potrzeb słuchaczy. Inna wiedza będzie przecież potrzebna robotnikom budowlanym, inna sekretarce.
  3. Więcej praktyki – przekazanie suchej wiedzy nie przynosi żadnego efektu. Słuchacze zapomną o wszystkim zaraz po wyjściu z sali. Dlatego nowoczesne szkolenie BHP powinno w dużej mierze bazować na praktyce. Prowadzący powinien przywoływać przykłady „z życia”, pokazywać różne sytuacje np. na filmach czy infografikach. Jest to znacznie bardziej interesujące, a ponadto wiedza przekazana w taki sposób łatwiej zapada w pamięć.
  4. Małe grupy – tzw. masowe szkolenia BHP są bardzo wygodne dla pracodawców, ale jeśli w sali znajdzie się np. 100 słuchaczy, to szansa na to, że prowadzący nawiąże z nimi indywidualny kontakt są praktycznie żadne. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest przeprowadzanie szkoleń w małych, kilkunastoosobowych grupach. Wówczas instruktor może zadawać uczestnikom pytania, zachęcać ich do aktywnego udziału w szkoleniu.
  5. Więcej prowadzących – za formę drużyny piłkarskiej odpowiada sztab specjalistów: trener, masażysta, fizjoterapeuta, lekarz, psycholog. Jest tak dlatego, że żaden człowiek nie ma szczegółowej wiedzy z każdego obszaru. Podobnie jest ze szkoleniami BHP. Są instruktorzy specjalizujący się w zagadnieniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy, przepisów przeciwpożarowych czy higieny pracy. Dlatego kompleksowe szkolenie powinno prowadzić kilka osób.

Dobrze przeprowadzone szkolenie BHP nie tylko nie zanudzi słuchaczy, ale też przekaże im naprawdę ważną wiedzę, która zostanie zapamiętana i może kiedyś przydać się w kryzysowej sytuacji.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.