Dlaczego należy przeprowadzać szkolenia BHP dla pracowników? Poznaj 5 argumentów

Zgodnie z polskim Kodeksem Pracy każdy pracownik podlega obowiązkowi udziału w okresowym szkoleniu BHP. Nie ważne, czy przewozi chemikalia, wspina się na rusztowania czy siedzi 8 godzin przy biurku. Wielu pracodawców traktuje ten przymus jako kolejną kłodę rzucaną pod nogi polskiej przedsiębiorczości, jednak prawda jest inna. Szkolenia BHP są niezbędne, ponieważ przekazują wiedzę, która może uchronić pracownika przed groźnym wypadkiem. Nadal nie wiesz, czy to ma sens? Poznaj 5 argumentów przemawiających za tym, aby regularnie przeprowadzać szkolenia BHP dla pracowników.

  1. Takie są przepisy – i jest to argument, z którym nie da się dyskutować. Kodeks Pracy dokładnie określa, jak często należy przeprowadzać szkolenia BHP dla pracowników (zależy to od zajmowanego stanowiska) i w jakim wymiarze. Pracodawca, który zaniecha swój obowiązek, naraża się na poważne konsekwencje finansowe, a nawet prawne, szczególnie jeśli pracownik ulegnie wypadkowi.
  2. Wypadki w miejscu pracy nie są mitem – wystarczy sięgnąć do statystyk, które są zatrważające. Co roku w Polsce ginie 200 osób, które uległy wypadkowi w miejscu pracy. Takich zdarzeń odnotowuje się średnio 80 tysięcy rocznie. Do wypadku może dojść także w Twojej firmie, nawet jeśli prowadzisz tylko działalność biurową. Pomyśl o tym.
  3. Większość pracowników nie ma pojęcia o zasadach BHP – a to stanowi dla nich bezpośrednie zagrożenie. Nie chodzi nawet o wypadki śmiertelne, ale o pogarszający się stan zdrowia pracownika, który nie przestrzega zasad BHP, bo ich po prostu nie zna. W efekcie częściej bierze zwolnienia lekarskie, pracuje nieefektywnie, a tym samym przynosi mniejsze zyski firmie.
  4. Wiedza wyniesiona ze szkolenia może uratować życie! - i nie ma się z czego śmiać, ponieważ takie są fakty. Niedawno zostały opublikowane wyniki badania, w którym aż 60% Polaków przyznało, że nie udzieliłoby pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanej osobie. Dlaczego? Ponieważ nie umiemy tego robić i boimy się, że nasze działania mogłyby tylko pogorszyć sytuację. Wyobraź sobie, że jeden z Twoich pracowników dostaje zawału, a reszta załogi biernie się temu przygląda. W Twoim interesie jest, aby pracownicy znali zasady udzielania pierwszej pomocy, które są im przekazywane podczas szkoleń BHP.
  5. To kwestia odpowiedzialności – pracodawca nie tylko korzysta na pracy swoich podwładnych, ale jest również odpowiedzialny za ich bezpieczeństwo i komfort. Pracownicy bardziej szanują przedsiębiorcę, który o nich dba, a jednym z przejawów takiej dbałości jest właśnie regularna organizacja szkoleń BHP.

Wiesz już, dlaczego należy przeprowadzać regularne szkolenia BHP dla pracowników. Musisz sobie jednak także zdać sprawę, jak wiele zależy od jakości tego typu szkoleń. Jeśli szukasz na siłę oszczędności i wyślesz pracowników na coś w rodzaju szkoleniowej fikcji, to po prostu zmarnujesz ich czas i swoje pieniądze.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.