Jakie warunki muszą spełniać pomieszczenia higieniczno-sanitarne w firmie?

BHP to nie tylko szkolenia i przeciwdziałanie wypadkom, ale także szeroko rozumiane zapewnianie komfortu pracownikom. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy regulują nawet takie kwestie, jak wygląd i wyposażenie pomieszczeń higieniczno-sanitarnych. Jakie warunki powinny spełniać takie pomieszczenia?

O jakich pomieszczeniach mowa?

Pomieszczenia higieniczno-sanitarne to głównie:

 • Szatnie
 • Umywalnie
 • Ustępy (WC)
 • Natryski
 • Pomieszczenia higieny osobistej przeznaczone dla kobiet
 • Jadalnie poza stołówkami
 • Ogrzewalnie
 • Pralnie i suszarnie
 • Pomieszczenia do odpylania i odkażania odzieży roboczej/ochronnej

Każde z takich pomieszczeń musi znajdować się w budynku, w którym pracują ludzie lub w innym budynku, do którego można się dostać obudowanym przejściem (np. łącznikiem). Nie dotyczy to jedynie ustępów wyposażonych w szczelne zbiorniki na nieczystości oraz ogrzewalni dla pracowników, którzy pracują na zewnątrz.

Wymagania względem pomieszczeń higieniczno-sanitarnych

Najważniejszym przepisem jest ten mówiący, że takie pomieszczenia muszą mieć powierzchnię odpowiadającą liczbie zatrudnionych pracowników oraz specyfice zakładu. Musi być do nich łatwy dostęp, a same pomieszczenia powinny być bezpieczne i komfortowe. Wymagane jest ogrzewanie, oświetlenie, wentylowanie.

Wysokość pomieszczenia higieniczno-sanitarnego nie może być mniejsza niż 2,5 metra lub 3 metry w przypadku ogólnodostępnych łaźni. Minimalna wysokość 2,2 metra jest dopuszczalna jedynie w przypadku suteren, piwnic i poddaszy, co jednak nie dotyczy ustępów i łaźni.

Szczegółowe przepisy odnoszą się do poszczególnych pomieszczeń

Każdy pracodawca przygotowujący zakład pracy ma obowiązek zapoznać się z przepisami precyzyjnie określającymi wymagania odnośnie poszczególnych pomieszczeń. Inne warunki musi spełniać szatnia, inne natrysk, jeszcze inne ustęp. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że prawo rozróżnia aż trzy typy jadalni.

Szczególnym pomieszczeniem jest to przeznaczone do higieny osobistej kobiet. Obowiązek jego stworzenia dotyczy zakładów zatrudniających od 20 do 200 kobiet w jednym budynku. W takim pomieszczeniu muszą się znaleźć:

 • Bidet
 • Umywalka z ciepłą wodą
 • Miska ustępowa

Jeśli w zakładzie jest zatrudnionych powyżej 200 kobiet, należy stworzyć dodatkową kabinę o powierzchni nie mniejszej niż 2,4 m2. Samo pomieszczenie musi mieć natomiast minimum 8 m2.

Warto wiedzieć

Jeśli na jednej zmianie i w jednym budynku zatrudnionych jest więcej niż 20 kobiet, pracodawca ma obowiązek wydzielić pomieszczenie do wypoczynku w pozycji leżącej przeznaczone dla kobiet w ciąży i karmiących.

Aby nie pogubić się w gąszczu zawiłości i nie narazić na problemy w razie kontroli, warto zaprosić do zakładu inspektora BHP i poprosić go o sprawdzenie pomieszczeń pod kątem obowiązujących przepisów.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.