Wypadek w miejscu pracy – co robić? Procedura w 5 krokach

W Polsce każdego roku dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy wypadków w miejscu pracy. To poważny problem, który częściowo jest efektem bardzo niskiego poziomu szkoleń BHP. Gdy już dojdzie do wypadku, należy stosować się do konkretnych procedur, które nie tylko pozwalają udzielić pomocy poszkodowanemu, ale także umożliwiają późniejsze wyjaśnienie przyczyn zdarzenia. Sprawdź, jak należy się zachować w obliczu wypadku w miejscu pracy.

Krok 1 – zero paniki!

Jest to jedna z najważniejszych kwestii, ponieważ panika w niczym nie pomoże, a jedynie zaszkodzi i spowolni akcję ratunkową. Koledzy poszkodowanego lub poszkodowanych pracowników muszą zachować zimną krew, trzeźwo ocenić sytuację i podjąć mechaniczne, podręcznikowe działania.

Oczywiście jest to bardzo stresująca sytuacja, adrenalina daje o sobie znać, jednak właśnie w takich chwilach wychodzi cała prawda o tym, czy pracownicy brali udział w rzetelnych szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Krok 2 – wyłączenie wszelkich urządzeń, które mogą spowodować dalsze obrażenia

Przed podjęciem akcji ratunkowej trzeba sprawdzić, czy do wypadku nie doszło w wyniku używania jakiegoś sprzętu mechanicznego lub elektrycznego. Jeśli tak, należy jak najszybciej wyłączyć wszelkie urządzenia –  mogą one stanowić zagrożenie dla pracowników udzielających pomocy poszkodowanemu.

Krok 3 – udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu

Gdy już wiadomo, co się dokładnie stało, można podjąć akcję ratunkową. Skala działań zależy oczywiście od tego, jak poważne obrażenia odniósł poszkodowany. Czasami niezbędna będzie znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Znów więc kłania się to, czy pracownicy zostali odpowiednio przeszkoleni w tym temacie. Jeśli tak, będą w stanie udzielić koledze fachowej pomocy. Jeśli nie – zaniechają działania, co może się skończyć pogłębieniem urazu.

Krok 4 – powiadomienie służb

Wcześniej jednak trzeba zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Należy zostawić wszystko na swoim miejscu, by komisja powypadkowa mogła w pełni ocenić przyczyny wypadku. Następnie świadkowie muszą o zajściu poinformować bezpośredniego przełożonego.

Jeśli wypadek był poważny i poszkodowanemu musi zostać udzielona fachowa pomoc, należy zawiadomić pogotowie oraz – jeśli wymaga tego sytuacja – inne służby ratunkowe, jak pogotowie gazowe, straż pożarna czy pogotowie energetyczne. W sytuacji, gdy wypadek miał skutek śmiertelny, niezbędne jest zawiadomienie policji.

Krok 5 – procedura powypadkowa

Poszkodowany pracownik (jeśli pozwala na to jego stan zdrowia) oraz świadkowie zdarzenia mają obowiązek pisemnego powiadomienia pracodawcy o wypadku. Jeśli wypadek był śmiertelny, ciężki lub miał charakter zbiorowy, pracodawca zawiadamia o tym fakcie okręgowego inspektora pracy i prokuraturę. Następnie zostaje powołany zespół powypadkowy. O tej części procedury przeczytasz w osobnym artykule.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.