Wypadki w rolnictwie – jak ich uniknąć? 5 podstawowych zasad

Statystycznie rolnictwo jest najniebezpieczniejszą branżą w naszym kraju. Przy pracach polowych i gospodarskich każdego roku dochodzi do dwukrotnie większej liczby śmiertelnych wypadków niż w innych sektorach. Niestety, bardzo często ofiarami takich zdarzeń są dzieci. Wielu wypadków można uniknąć stosując się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wymieniamy 5 najważniejszych.

  1. Trzeźwość – dla większości zatrudnionych jest zupełnie oczywiste, że do pracy przychodzi się trzeźwym. Jednak w rolnictwie różnie z tym bywa. W końcu udane żniwa trzeba uczcić, a rano znów ruszyć do prac polowych czy do serwisowania maszyny. Zbyt wielu rolników i ich pomocników bagatelizuje kwestię trzeźwości w miejscu pracy. To śmiertelne zagrożenie, o czym niestety przekonujemy się każdego roku podsumowując statystyki wypadków.
  2. Świadomość zagrożeń – rolnicy to ludzie, którym trudno jest wytłumaczyć pewne rzeczy – szczególnie dotyczy to starszego pokolenia. Przez lata wypracowali własny system pracy i nie zamierzają go zmieniać z powodu „jakichś śmiesznych przepisów”. Tymczasem zagadnienia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy mają zastosowanie także w rolnictwie. Dlatego każdy odpowiedzialny gospodarz powinien z własnej woli zapisać się na okresowe szkolenie BHP, a także na kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
  3. Dbanie o dobry stan maszyn – polskie rolnictwo generalnie zostało w ostatnich latach znacznie unowocześnione, jednak wielu rolników nadal pracuje na starym, zniszczonym i po prostu niebezpiecznym sprzęcie. Wynika to z kilku przyczyn. Po pierwsze: przyzwyczajenie. Po drugie: brak zaufania do nowoczesnej technologii. Po trzecie: mylnie pojmowana oszczędność. Większość rolników nadal samodzielnie serwisuje swoje maszyny, korzystając z używanych części lub tanich zamienników. W przypadku tak niebezpiecznego sprzętu skutki mogą być (i często są) tragiczne.
  4. Nieprzekraczanie norm czasu pracy – oczywiście w rolnictwie nie ma mowy o standardowym, 8 godzinnym dniu pracy (a już na pewno nie w okresie żniw i zasiewów), jednak praca od świtu do nocy także nie jest dobrym rozwiązaniem. Zmęczony człowiek zaczyna popełniać błędy, często tragiczne w skutkach. Dlatego gospodarze powinni częściej sięgać po pomoc z zewnątrz, zatrudniać wykwalifikowanych pracowników rolnych.
  5. Dzieci nie powinny pracować przy maszynach! - choć wiemy, że jest to normą. Szczególnie niepokoi fakt, że ogromna część tragicznych wypadków w rolnictwie jest z udziałem dzieci. Tradycją wsi jest to, że pociechy pomagają rodzicom przy różnych pracach i nie ma w tym nic złego. Gospodarze powinni jednak zadbać o to, aby dzieci nie obsługiwały jakichkolwiek maszyn rolniczych, które mogą stanowić dla nich śmiertelne zagrożenie.

W przypadku branży rolniczej doskonale sprawdza się jednak slogan, że teoria sobie, a życie sobie. Dopóki to podejście się nie zmieni, trudno będzie poprawić sytuację na wsi w zakresie bezpieczeństwa pracy.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.